הישגי המשרד

כתבה וראיון מתוך התכנית "סובייטניק" (היועץ) בערוץ 9


לזכות בתביעה מול המוסד לביטוח לאומי זה לא תמיד רק עניין משפטי, אלא גם עניין של כוח רצון והתמדה, כמו במקרה של מיכאל פודובדוב. לפני שהפך לנגר מצליח, ניסה מיכאל את מזלו במספר רב של מקצועות שונים. בסוף שנות התשעים הוא החל לעבוד בנגרייה, וכעבור ארבע שנים פתח עסק משלו. "אנשים חוששים לפתוח עסק, אבל אם לא תנסה – לא תדע. אני ניסיתי והלך לי. בהתחלה היה לי שותף, אבל עם הזמן התפצלנו ונשארתי לבד", מספר מיכאל.

העסק הצליח, כמות ההזמנות הלכה וגדלה, אבל לפני 5 שנים אירעה למיכאל תאונה, שבה הוא איבד את אצבעותיו. "זה קרה בערב יום עצמאות" הוא משחזר. "היה לחץ, היה חוסר תשומת לב מסוים, ובעבודה עם מסור מספיקה שנייה אחת וזה קורה. אתה אפילו לא שם לב לכאבים. כבר כשהייתי בדרך לבית החולים הייתי מוכן להכל".

בבית החולים נאלצו לכרות למיכאל כמה מאצבעות יד ימין, והוא פנה לעורך דין כדי לקבל פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי, אבל משום מה התהליך לא התקדם במשך ארבע שנים שלמות. אז פגש מיכאל את עו"ד אולסיה מושקוביץ, שלקחה על עצמה את התיק, אולם במוסד לביטוח לאומי סירבו לשלם את הכסף, בטענה כי התאריך להגשת המסמכים לפיצוי חלף כבר מזמן.

"הייתי לי תקווה גדולה. צריך להאמין, צריך להיות נחושים", מספרת עו"ד מושקוביץ. "אחרי שבפעם הראשונה סירבו לנו, הגשתי בקשה נוספת וקיבלנו אישור, אבל עם הסתייגות שלפיה מיכאל יאבד חלק מתקופת תשלום הפיצוי, ובלי להיכנס לסכומים – מדובר בסכומים די גבוהים. אבל הניצחון היה בכך שהכירו בתאונה הזאת כתאונת עבודה".

השלב הבא היה תביעה, כדי שמיכאל יוכר כנכה, והמוסד לביטוח לאומי קיבל את בקשתו. כך הצליח לו תהליך בירוקרטי ארוך, שהסתיים בפיצוי כספי אשר סייע למיכאל לא רק לשקם, אלא גם להרחיב את העסק.

אז איך מטפלים בתאונות עבודה מול המוסד לביטוח לאומי? הנה כמה טיפים חשובים של עו"ד אולסיה מושקוביץ:

מהי תאונת עבודה?

למונח "תאונת עבודה" יש הגדרה מאוד רחבה. תאונת עבודה היא לא רק תאונה שמתרחשת בעבודה, שזה מובן מאליו, אלא גם תאונה שמתרחשת בדרך לעבודה או בחזרה ממנה. אם בדרך לעבודה עצרתם כדי להוריד את הילדים בגן או בבית הספר, או לחלופין עצרתם להתפלל בבית כנסת, והתאונה התרחשה אז – זוהי גם תאונת עבודה. כך גם תאונות שמתרחשות בזמן הפסקה לארוחת צהריים במקום שנמצא במרחק של עד שלוש שעות נסיעה ממקום העבודה.

מי אמור להגיש את התביעה – העובד או המעסיק?

גם העובד הנפגע וגם המעסיק יכולים להגיש את התביעה, אבל ההמלצה החד משמעית שלי היא שהעובד יעשה זאת בעצמו. לעיתים, המעסיקים מגישים את התביעה בצורה לא מספיק מדויקת, וזה עלול לפגוע בתהליך כבר בתחילתו. אל תחסכו את הזמן שלכם על כך, מה גם שהייעוץ המשפטי הראשוני ניתן בדרך כלל בחינם, ובמסגרתו תוכלו למלא את כל הטפסים בצורה נכונה.

מתי מומלץ להגיש את התביעה?

בהגשת תביעות מן הסוג הזה הזמן יכול להפוך לאויב, וההמלצה היא להגיש את התביעה כמה שיותר סמוך למועד התאונה. המוסד לביטוח לאומי לא ממהר לבצע את התשלומים, כך שחבל לחשוב ולהמתין. כמו כן, אם לא תגישו את התביעה בזמן, תאבדו את הזכות לקבל את הפיצוי הרלוונטי, בין אם מדובר בקצבת נכות או בתשלום חד פעמי. במקרה של תאונת עבודה, יש להגיש את התביעה בתוך שנה, ואם לא תעשו זאת – אתם עלולים לאבד את מה שמגיע לכם.