מאמרים

רוח זמן רעננה נושאת בשורות טובות לראשון לציון

(מתוך אתר האינטרנט botinok.co.il)

ראשון לציון נוסדה ב-31 ביולי 1882 על ידי 17 משפחות של חובבי ציון בהנהגת זלמן דוד לבונטין, שהגיע מאורשה שבבלרוס. ראשון לציון הפכה לאחת ההתיישבויות הציוניות הראשונות בארץ ישראל, ובה גם הולחן והושר לראשונה ההמנון הלאומי העתידי של מדינת ישראל – התקווה. שמה של העיר ראשון לציון מגיע מספר ישעיהו, שם אומר הנביא: "רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן הִנֵּה הִנָּם, וְלִירוּשָׁלם מְבַשֵׂר אֶתֵּן".

במשך עשרות שנים הייתה ראשון לציון רק לפרבר רדום של תל אביב, אבל החל מ-1990 על העיר עוברת תקופה של התפתחות ערה. נכון להיום, ראשון לציון היא אחד ממרכזי המסחר והמגורים בארץ.

כך קרה, וכנראה שלא במקרה, שתחילת פריחתה של העיר הגיעה יחד עם העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר. אוכלוסיית העיר מונה נכון להיום כ-240 אלף תושבים, כאשר כ-49 אלף מתוכם הם עולים דוברי רוסית.

הדבר בולט גם במספר העסקים העצמאיים שנפתחו בעיר על ידי עולים בתמיכת המרכז לטיפוח יזמות עסקית (מט"י), הפועל מטעם משרדי הכלכלה והקליטה. תושבי העיר דוברי הרוסית מהווים מרכיב משמעותי בפיתוח התשתיות, התעשייה והמסחר, התרבות, הספורט, החינוך, הבריאות והקהילה בעיר.

בין השנים 2006-2003 לתושבים דוברי הרוסית של ראשון לציון היה מנהיג פוליטי מוכשר ופרודוקטיבי בדמותו של סטס מיסז'ניקוב, שייצג במועצת העיר את מפלגת ישראל ביתנו. בהמשך הוא נבחר לכנסת, שם עמד בראשות ועדת הכספים, ולאחר מכן מונה לשר התיירות.

לרוע המזל, סטס, שלא היה פיקח ופרגמטי יתר על המידה, היה זה שקבע את האסטרטגיה של מפלגתו. במקום מאמצים להובלת רפורמות אמיתיות, שמסוגלות למנוע ואף לעצור משברים שיטתיים בקנה מידה מוניציפלי וארצי, הוא בחר בכיוון של לדאוג להצבת אנשי שלומו בעמדות מפתח בסדר הפאודלי הקיים. כתוצאה מכך, בעודו יודע על בעיות ספציפיות של העולים דוברי הרוסית, הפוליטיקאים הללו לא הצליחו לייצר שום השפעה ניכרת על שיפור מצבם.

מפלגה חדשה – צעדים במקום פטפוטים

ב-2012 על הבמה הפוליטית של ישראל הופיעה מפלגה, שהצהירה כי מטרתה העיקרית היא לשנות את המציאות בישראל, כדי למנוע את התפתחותו של דיכאון לאומי, כתוצאה ממשבר שיטתי חמור ומיוקר המחיה. הכיוון שנבחר היה צעדים מציאותיים ורציונאליים, ולא פטפוטי תעמולה פופוליסטיים.

בחירות לכנסת, מו"מ קואליציוני, החוקים הראשונים של חברי הכנסת מטעם יש עתיד, וכך גם החלטותיהם הנחושות והאחראיות של שרי המפלגה – הוכיחו את רצינות הכוונות ותמיכת הציבור בצעדים של התנועה. גם ברמה המוניציפלית הכוח הפוליטי הזה שואף, לפני הכל, להרוס את תרבות השחיתות והפרוטקציות, שאליה התרגל דור שלם של ישראלים. בדרך הזאת יש עתיד נתקלת בהתנגדות מפלצתית.

בראשון לציון הופיע בינתיים מנהיג דובר רוסית החלטי, צעיר ומוכשר. המנהיג הזה הוא מנהיגה – אישה מקסימה. עורכת הדין ואשת מדעי המדינה אולסיה מושקוביץ הינה בעלת כישורים ארגוניים יוצאים מן הכלל, שצוינו לטובה על ידי יו"ר יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, ויו"ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת ח"כ יואל רזבוזוב.

אין זה מקרה, כי עו"ד מושקוביץ מונתה לתפקיד ראש מטה דוברי הרוסית של יש עתיד. היא יודעת למשוך אליה אנשים, להציב בפני כל אחד ואחת מהם משימות, ולא שוכחת לפקח על הביצוע. היא תמיד פתוחה לסייע לכל נזקק, ולא בוחלת באנרגיות הנדרשות כדי לחלץ אדם מצרה. אבל חשוב מכך – היא יודעת בדיוק מהן הבעיות הספציפיות של העולים דוברי הרוסית בכל שכבות הגיל.

"עולי מדינות חבר העמים – לב לבו של מעמד הביניים"

"לפני הכל, אסור לנו לשכוח את המצב הקשה של דור ההורים שלנו, שעלה לארץ בגיל של לפני הפרישה ולא הספיק לחסוך לפנסיה בישראל", אומרת מושקוביץ. "בהתחשב במחירים המטורפים בשוק השכירות ובמחסור בדיור הציבורי, כמו גם ביוקר המחיה חסר הפרופורציה במדינה, ממש לא ברור כיצד האנשים הכי יקרים לנו מסוגלים להתקיים.

"לדברי יאיר לפיד, עולי מדינות חבר העמים הם לב לבו של מעמד הביניים, משום שכמעט כולם עובדים, לומדים ומשרתים בצבא. אולם, התמיכה בדור המבוגר נופלת על כתפי הדור העובד, שגם כך בקושי גומר את החודש ועוסק בהישרדות במקום לחיות.

"במסגרת תכנית של סניף יש עתיד בראשון לציון, בכוונתנו לעודד עולים פנסיונרים דוברי רוסית לעבודה בתשלום במוסדות חינוך שונים, ולמי שלא מסוגל לעבוד – אנחנו מתכננים לייסד סל סיוע בהשתתפות שירותים עירוניים, ארגונים ללא מטרות רווח ונציגים של המגזר הפרטי.

"באשר לדור העולים שלנו. אני עליתי לישראל לפני 11 שנה, ולאחר שלמדתי עברית ברמה מקצועית – הצלחתי לאשרר את ההשכלה המשפטית שלי שקיבלתי באוניברסיטת סנט-פטרבורג, ולקבל גם תואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב.

"זו הייתה דרך מאוד קשה, שדרשה ממני להפגין לא מעט אופי, הרי שתוך כדי הייתי צריכה גם לעבוד וגם להיות אם לילדיי. עם זאת, הצלחתי לעמוד במשימה, הודות לתמיכת משפחתי ולרצון העז להצליח במולדתי ההיסטורית.

"קשה למנות את האנשים שאני מכירה, שמסיבות כאלה ואחרות פחות הצליחו. קשה מאוד ללמוד דרישות מקצועיות חדשות, ולעיתים אף ללמוד מקצוע חדש לגמרי, בשפה שאינה שפת האם שלך. לכן, אני חושבת שקורסים מקצועיים בשפה הרוסית הם תנאי הכרחי וחשוב.

"ולבסוף, בעיות בני הנוער והצעירים של העולים. אין זה סוד, שרבים מהצעירים שלנו לא מתאקלמים בקרב בני גילם הצברים. רבים מהם, גם כאלה שסיימו שירות בצה"ל, בכל זאת מתחברים רק עם יוצאי משפחות דוברות רוסית, כמותם. לכן, אנחנו רואים חשיבות באירועי תרבות, ספורט וחינוך לצעירים מהעיר, שמסוגלים לאחד אותם ולמחוק את כל ההבדלים המנטליים ביניהם".

כך, בצורה פשוטה וברורה, מסמנת עו"ד אולסיה מושקוביץ את מסלולה הפוליטי, שבו היא צועדת לבחירות המוניציפליות במסגרת רשימת יש עתיד בראשות רמי בז'ה – דמות מכובדת ומוכרת בעיר. הרפורמות במועצת העיר ראשון לציון יגיעו, אבל לא מעצמן.

כדי שהחיים שלנו באמת יוכלו להשתפר, ב-22 באוקטובר 2013 כל אחד מאיתנו יצטרך לצאת מהאדישות, ולהצביע. להצביע על פי צו מצפונו. כך, השינויים בחיינו יהפכו לאפשריים ורוח הזמן תביא בשורה טובה לראשון לציון. בשורה על שינויים לטובה. מכיוון שבדיוק בשביל זה עובדים לא מעט אנשים, המאוחדים במטרתם, בעיר ובמדינה כולה. 

צילום מ wikipedia.org 
צילום: MathKnight