מאמרים

מי יגן על תושבי מקבץ דיור בראשון לציון?

(ראיון עם מיכאל סבויסקי, ראש עמותת העולים "זכותנו")

באוגוסט השנה יצאה ההודעה על פתיחת "מקבץ דיור" (דיור ציבורי לעולים מבוגרים) בראשון לציון, ברחוב פריימן 37. לפי האכלוס, כפי שנהוג בחוק, הדיירים חתמו על הסכם שכירות למשך 10 שנים, שלפיו דמי השכירות החודשיים יהיו 980 ש"ח לדייר בודד ו-1,250 ש"ח לדיירים שהם בני זוג.

מה עוד צריכים לעצמם אנשים מבוגרים בגילאי 90-65, שהביעו את רצונם לגור באותן 200 דירות? על פניו, כל שנותר להם הוא לחיות שם באושר. אולם, עם כל הצער שבדבר, לפעמים דברים שנראים כל כך פשוטים על הנייר – מסובכים הרבה יותר במציאות. הבעיות במקרה הזה החלו עוד לפני שחגיגות הפתיחה הסתיימו.

כמה חודשים בלבד לאחר מכן, במסגרת הפתיחה החגיגית (שמסיבות בירוקרטיות התקיימה בסופו של דבר רק באוקטובר), הדיירים התבשרו על כך שהם חייבים לחתום על הסכם שכירות חדש שבו המחירים היו, כמה מפתיע, משמעותית גבוהים יותר.

במטרה לעשות סדר במצב הלא פשוט הזה, פניתי לעורכת הדין אולסיה מושקוביץ, שמתחילת הפרשה נענתה לפניות הדיירים והחלה לסייע להם בהתנדבות מלאה מול מכונת הבירוקרטיה.

עו"ד מושקוביץ, איך קרה שמשרדי השיכון והקליטה והחברה הכלכלית ראשון לציון, שהם בעלי המבנה והקרקע, מנסים לבטל באופן חד צדדי את ההסכם החתום, ולכפות על הדיירים הסכם חדש?

יכול להיות שבאמת כדאי לברר את נסיבות השינויים הללו, אבל נכון להיום הדבר המרכזי והחשוב ביותר עבורי באופן אישי הוא התוצאה הסופית. המטרה שלי, בראש ובראשונה, היא לעמוד על זכויות הדיירים ולא לאפשר את העלאת שכר הדירה, מה גם שזו בדיוק הבקשה שעמה הם פנו אליי מלכתחילה.

ומהן התוצאות עד כה?

הצלחתי להגיע להתקדמות מסוימת. כבר היום אני יכולה להצהיר שכל הפגישות, ובימים האחרונים היו לא מעט כאלה, הביאו להתקדמות מסוימת בשאלה הכואבת הזאת עבור הדיירים המבוגרים. כאן אני רוצה להגיד מילה טובה למנכ"ל החברה הכלכלית ניצן פלג, שהתייחס לבעיות במלוא ההבנה והרגישות, והביע את רצונו להוריד את התעריפים.

עוד נושא חשוב הוא השגת הסכמה על כך שכל אירוע תרבות במקבץ הדיור יתקיים רק ביוזמת הדיירים או באמצעות נציגות מטעמם, ולא בארגון מבחוץ כפי שנהוג במקבצי דיור רבים. כמו כן, כבר בקרוב מקבץ הדיור יקבל אב בית משלו, מה שיאפשר לו לוותר על השימוש באב הבית של מקבץ הדיור הסמוך, שנמצא ברחוב פריימן 35.

לדברי מר ניצן פלג, חברת האחזקה של הבניין מקבלת תקציב של 70,000 ש"ח, כדי לספק רמה נאותה של ניהול הנכס. אני לא יכולה שלא לצטט את מילותיו, שנאמרו בסיום פגישה בינינו: "אני לא אתן יד לחיסכון על גבם של אנשים מבוגרים וקשישים!"

במצב שנוצר סביב מקבץ הדיור הזה, התעניין אפילו עיתון הארץ. אחרי משא ומתן של שבוע וטיעונים על כך שהמקרה הזה צריך להיפתר לטובתם של הדיירים ולהתפרסם, ולא להישאר על תקן "בעיה מקומית", הפרסום אכן יצא לאור וכך הפך את הקונפליקט לנחלת הכלל. אני סבורה כי מדובר במסר מהדהד.

כמו כן, לקחתי חלק בדיון של ועדת הכנסת בנושא מקבצי הדיור, שם הדגשתי בעיקר את הצד המשפטי של העניין. לסיכום, נעשתה עבודה נרחבת, שכבר נושאת פרי.

את מתארת את הדברים בצורה כל כך חלקה. הכל עבר בשלום וללא שום קונפליקט?

לצערי, לא הכל היה כזה פשוט. באופן מפתיע בסוגיה התערב צד שלישי, שלדעתי היה מונע יותר מטעמים פוליטיים מאשר מתוך רצון לסייע לדיירים. אתה הרי מכיר היטב את המצב, שבו רגע לפני בחירות מתמודדים רבים נוקטים צעדים לא נקיים. אז נמצאו "פעילים", שעמדו על כך שוועד הבית יחזור בו מיפוי הכוח שניתן לי, מבלי להבין שהדיירים יכולים לפנות אליי בבקשה לייצג אותם גם באופן אישי, כפי שאני ממשיכה לעשות. אני אמנע מלחשוף את שמותיהם של אותם אנשים, ולא מתוך חשש או שיקולים אחרים. אני חושבת שלא מכבודי לנצל את הבמה המכובדת הזאת, כדי לספק להם פרסום. שזה יהיה על מצפונם. יותר מזה, הצעתי לחבר הכנסת, שאותו האנשים הללו מייצגים, לאחד כוחות כדי לסייע לדיירים החדשים, אבל לא קיבלתי תגובה. כנראה שהשאיפות הפוליטיות היו חשובות יותר מסיוע לעולים.

מה, לדעתך, הייתה הסיבה להתנגשות הזאת איתך ומה את מתכננת לעשות הלאה?

אני חוזרת: כל הפעולות האלה – על מצפונם של אותם אנשים. אני, מבחינתי, רוצה להבהיר שהדבר היחיד שמעניין אותי בסיפור הזה אלה הדיירים ופתרון הבעיה שלהם במהירות האפשרית. אני מנצלת את הבמה הזאת כדי לפנות לכל הצדדים, על מנת לשים את כל הלכלוכים בצד ולסייע להם. מהצד שלי, אני מתחייבת שלא לזנוח נושא שהתחלתי לטפל בו ולהמשיך את עבודתי.

אני משמשת משקיפה בוועדת הקליטה של מועצת העיר, והודות לכך אני יודעת היטב איך לעבוד מול המוסדות העירוניים. מעבר לכך, היכרותי את החוקים בתוספת היכולת והניסיון המקצועיים שלי כעורכת דין – יכולים לשחק תפקיד מכריע בסיום מוצלח של התיק. 

נותר רק לאחל לך בהצלחה.

תודה.